Blog

Sobni ili spining bicikl?

Sobni ili spining bicikl?

Sobni ili spining bicikl? U narednim redovima ćemo vam objasniti koje su razlike između sobnog i spining bicikla. Kako prosečan korisnik može da napravi pravi izbor.

Kao prosečan korisnik, koji traži rešenje za svakodnevnu vežbu, korisno je razumeti razlike između sobnog bicikla (takođe poznatog kao sobni trenažer) i spining bicikla, i na osnovu toga znati odabrati sobni ili spining bicikl?

Obe vrste bicikala mogu pružiti odlične kardiovaskularne vežbe, ali imaju različite karakteristike koje mogu uticati na vaš izbor u zavisnosti od vaših preferencija i ciljeva fitnesa.

Dakle, sobni ili spining bicikl?

Sobni bicikl

Dizajn i udobnost:

Klasični sobni bicikli podsećaju na obične bicikle na otvorenom sa standardnim uspravnim položajem sedenja. Često imaju šira sedišta sa više sunđera, ili gela, za veću udobnost. To sedište ne treba porediti sa standardnim sedištem koje se nalazi na klasičnom biciklu. Položaj vozača kod sobnog bicikla može da bude uspravniji u odnosu na klasičan bicikl koji se vozi napolju.

Ležeći recumbent bicikli imaju nagnutu poziciju za sedenje sa većim naslonom za leđa, što ih čini idealnim za one sa problemima sa leđima ili zglobovima. Vrlo često se nudi kao idealan sobni bicikl, što treba uzeti sa rezervom. Svi ležeći bicikli bi trebalo da imaju mogućnost da se produže, zbog različite dužine nogu.

Treba napomenuti da je ovaj vid vožnje neudobniji nego kod klasičnog sobnog bicikla, i nije za svakoga. Pritisak na abdomen je veći nego inače.

Mehanizam otpora kod sobnih bicikala ima na magnetni otpor ili otpor na trenje.

Većina bicikala koristi magnetnu otpornost, ( zato se još zovu i magnetni sobni bicikli), koja je glatka i tiha. Prednost je to što nema potrošnih materijala. Magneti su stalni, i što je magnet bliži zamajcu, to je otpor veći i obratno.

Otpor na trenje, koji je jeftiniji da se proizvede, ali može biti bučniji i zahteva više održavanja tj. menjanja filca ili trake za stvaranje otpora. Dobra stvar oko cene jeste što je inicijalno ulaganje u sobni bicikl minimalno, pa ako se korisniku baš i ne svidi upotreba sobnih bicikala, “šteta” je manja.

Ciljna grupa:

  • Sobni bicikli su pogodni za sve nivoe korisnika, uključujući početnike i one koji traže dodatnu vežbu kao dodatak standardnom treningu. Posebno su dobri za ljude koji daju prednost udobnosti i jednostavnosti upotrebe.

Stil vežbanja:

  • Sobni bicikli se generalno koriste za kardio treninge, što ih čini idealnim za umerene, dosledne vežbe koje su lake za zglobove.

Karakteristike:

  • Mnogi sobni bicikli imaju ugrađene programe za vežbanje, monitore otkucaja srca i digitalne displeje koji prikazuju brzinu, razdaljinu, potrošene kalorije…

Spining bicikl

Dizajn i udobnost:

Spinning bicikli su dizajnirani da oponašaju osećaj drumskih bicikala, sa agresivnijim položajem vozača za vožnju. Imaju uža sedišta i upravljač niže postavljen za aerodinamičnije držanje.
Oni obično omogućavaju više podesivih položaja, prilagođavajući različite stilove vožnje, kao što su stajanje i pedaliranje u stojećem položaju.

Mehanizam otpora:

Otpor zamajca i trenja/direktnog kontakta: Spining bicikli imaju teži zamajac, pružajući glatku, konzistentnu vožnju koja simulira vožnju biciklom na otvorenom. Otpor se često podešava ručno pomoću dugmeta. To dugme u isto vreme ima i ulogu stopera zamajca.

Ciljna grupa:

Spining bicikli su popularni među ozbiljnijim biciklistima i onima koji traže treninge visokog intenziteta. Pogodni su za pojedince koji uživaju u časovima biciklizma ili visokoenergetskim rutinama.

Stil vežbanja:

Spining bicikli su dizajnirani za intenzivne kardio vežbe, intervalne treninge i simulirane uspone. Podržavaju niz pokreta i položaja, čineći treninge dinamičnim i izazovnim.

Karakteristike:

Spining bicikli se često fokusiraju na osnove, ali mogu uključivati metrike kao što su kadenca, otkucaji srca i izlazna snaga. Neki napredni modeli se integrišu sa aplikacijama za biciklizam ili nude virtuelne treninge.

Sobni ili spining bicikl?

Ako tražite udobnost i jednostavnost: Sobni bicikl bi mogao biti prikladniji. Oni su jednostavni za upotrebu, pružaju dobar kardiovaskularni trening i lakši su za zglobove, što ih čini idealnim za početnike ili one koji traže vežbe sa manjim otporom tokom vožnje. S obzirom da na tržištu postoje električni i mehanički sobni bicikli, izbor je veliki. Ali, pedaliranje, otpor u vožnji, kao i položaj u vožnji su uglavnom isti – polu-uspravni.

Ako više volite intenzivniji, zanimljiviji trening: Spining bicikl je bolji izbor. Ovi bicikli pružaju osećaj vožnje biciklom na otvorenom i podržavaju vežbe visokog intenziteta, što može biti veoma efikasno za kardiovaskularni fitnes i sagorevanje kalorija.

Dodali bismo da spining bicikli nisu za ljude koji nisu u formi, za one koji ne mogu lako da se naviknu na novi tip vežbanja. Sam čin okretanja pedala kod spining bicikla je drugačiji u odnosu na sobni bicikl, jer su zamajac i pedale vezane lancem, koji nema mogućnost lakog zaustavljanja, kao kod sobnog bicikla.

Jedanput kada probate spining  bicikl, klasičan sobni bicikl vam više nije zanimljiv.

Novi spining bicikli, sa toliko online funkcija, povezivanje Bluetooth  sistema, gde možete ispratiti svoje vežbanje, povezivanje sa drugim korisnicima da razmenite iskustva,…

Ukoliko vas ova rečenica nije zapalila, za vas je običan sobni bicikl. Ne razbijajte glavu “sobni ili spining bicikl?” razlikama, upotrebnim vrednostima i mogućnostima. odaberite sobni bicikl prema svojoj visini, i okrećite pedale.